---Голмайстори: : Велимир Иванович (19)), Мартин Кушев (28, 83, 90)
    ---Съдия: Костадин Костадинов
    ---Жълти картони: Джоров; Савич, Дончевв, Терзиев
    --- "Славия": Николоски, Наков (65 Карааславов), Петков, Георгиев, Джоров, Николов, Джукич, Кушев, Владимиров (85 Гунчев), Иванович, Господинов
    ---"Спартак": Арнаудов, Мечечиев, Христов (39 Петров), Савич, Д.Дончев, Георгиев, Н.Станчев (45 Кризманич), Терзиев, В.Станчев, Жеков, Антунович (71 Абдул)
    ---Варненци бяха неузнаваемо слаби във всички звена и помогнаха на славистите за разгромната победа. Белите все пак надделяха в средата на терена, където добра работа свършиха Иванович, Николов и Георгиев. Почти всеки техен пас създаваше паника в отбраната на "Спартак", от многото грешки на защитниците се възползва Мартин Кушев. Таранът надигра пазача си дебютиралия за гостите Йордан Терзиев и с лекота увеличи головата си сметка на 11 попадения. Мачът започна с два пропуска на Владимиров и удар на Георгиев над вратата. Бърза комбинация между Георгиев и Кушев, той върна с пета топката към Николов, който стреля остро в левия долен ъгъл на вратата, но Арнаудов успя да отбие. Кълбото обаче попадна в краката на Иванович и сърбинът със силен удар откри резултата. Попадението вдъхнови "Славия", гостите бяха притиснати в половината им и трудно изнасяха топката, само Валентин Станчев бе забит в бялата защита. След грешка в центъра на терена се стигна до втория гол: Иванович отне топката и я изпрати към непокрития Кушев, който стреля ниско в близкия ъгъл - 2:0. Всичко бе решено, домакините пропуснаха и по-изразителна победа. През второто полувреме темпото спадна видимо, но грешките на варненци не бяха оползотворени от Кушев и Владимиров заради добрата намеса на Арнаудов. След пряк свободен удар на Валентин Станчев Николоски изби в ъглов удар. 3:0 стана след мощен удар на Владимиров от дъгата на наказателното поле, топката срещна главата на защитник на "Спартак" и попадна в Кушев близо до вратата. Хеттрика си Кушев оформи след пробив на Джоров, изведен от Николов по десния фланг. В следващия кръг спартаковци са домакини на шампионите, от които ще трябва да си върнат загубените точки на "Овча купел"
  • Треньорите:
    Митко Стойчев: Резервите ни подведоха И аз съм изненадан от слабото ни представяне. Имаме двама наказани - Иво Тренчев и Георги Караканов, няма го и контузения Пламен Крумов, някои други футболисти също се лекуваха през седмицата, в това виждам една от причините. Но влезлите на техните места не ги заместиха достойно. Ръководството да преценява дали да бъдат наказани. Но аз нямам намерение да се отказвам от схемата и стила, който налагам.
    Жарко Оларевич: Не очаквах толкова голове срещу "Спартак", защото е добър отбор. Има футболисти като Вальо Станчев, добри са и другите. Ние играхме много правилно и с голямо желание. Нашата цел е да спечелим място за турнира на УЕФА.

//more.info.bg

24.09.2002

• Пламен Крумов отпада от Спартак за мача срещу Славия
    Пламен Крумов отпада от Спартак за гостуването на варненци на "Овча купел" в събота. Нападателят е с тежка контузия на десния глезен - кожата му е паднала и дори се вижда месото. Крумов бе ритнат от защитник на Марек при головата атака за 2:0 срещу дупничани. "Не мога да обувам обувки и ходя с чехли или бос. И аз не зная защо реших да играя с болки срещу Марек. Удариха ме на болното място и сега съм се зарекъл, че докато не оправя глезена си, няма да излизам на терена. Все пак се надявам, че за двубоя с Левски ще бъда възстановен", заяви Крумов. Проблемите пред Димитър Стойчев нарастват, защото Валентин Станчев чувства постоянни болки в ахилеса, а Иво Тренчев и Георги Караканов са наказани. "Ние сме отборът с най-много жълти картони досега. Друг е въпросът колко от тях са справедливи. Някои футболисти вече са с по 2-3 картона и трябва да внимават", каза помощник-треньорът Георги Мирчев. Утре клубният президент Николай Ишков ще отлети за Италия по бизнесдела. Покрай визитата Ишков ще разговаря и с познати мениджъри и ще гледа на живо Интер - АЯКС. Босът се връща в петък и в събота ще наблюдава подопечните си срещу Славия.

21.09.2002

• Спартак - Марек 2:1
    ---Стадион:"Спартак", 2000 зрители
    ---Голмайстори: : Георгиев (19, 53); Кюючуков (62)
    ---Съдия: Иван Добринов
    ---Жълти картони: Христов, Караканов, ММихайлов; Александров, Кючуков
    --- "Спартак": Арнаудов, Христов, Жековв, Савич, Георгиев, Д. Дончев, Мечечиев (57 - Михайлов), Крумов (57 - Кризманич), В. Станчев (46 - Петров), Антунович, Караканов
    --- "Марек": ": Амбарцумян, Коемджиев, Вълканов (81 - Памуков), Арангелов (57 - Великов), Тодоров (50 - Любенов), Александров, Евтимов, Стойков, Бибишков, Кирилов, Кючуков
    ---Спартак (Вн) победи Марек само с 2:1 и тези, които не са гледали мача, ще си помислят, че е имало интрига. Домакините бяха далеч поле, но сигнал отново не последва. Две минути по-късно Кризманич бе изведен с пас от дълбочина зад защитата, но асистентът вдигна по-добри, но изпуснаха 5-6 пъти от чисти позиции и това можеше да им изиграе лоша шега. Гостите се раздвижиха за кратко при 2:1 и Любенов пропусна да изравни. Най-добър на терена беше Милен Георгиев, дейно подпомаган от Милен Христов. Изключително спорно бе съдийството на Иван Добринов. През първото полувреме той не отсъди дузпа за спъване на Вальо Станчев, след почивката Амбарцумян повали Анастас Петров, но вместо да посочи бялата точка, реферът вдигна жълт картон за симулация на спартаковеца. "Амбарцумян сам призна, че се е учудил защо съдията не е свирил дузпа", уточни Анастас след двубоя. В 70-ата минута негов пробив бе спрян с фаул на границата на наказателното флаг за измислена засада. В този момент дежурният делегат Величко Цончев е признал отстрани, че засада не е имало. В 80-ата минута Антунович центрира и Милен Георгиев вкара топката с глава в мрежата, но тъчреферът отмени нападението заради засада на Георгиев. След срещата ръководството на Спартак заседава 20 минути, за да реши дали да подаде контестация заради нелоялно съдийство, но се отказа от намерението си. "Имам претенции за две неотсъдени дузпи в наша полза. За отменения гол не мога да коментирам, тъй като не видях добре ситуацията, но Антунович ми каза, че попадението е редовно. Съжалявам, че пропуските ни лишиха от по-убедителна победа. По-важното е обаче, че създаваме положения и дори в кратки периоди от мачовете играем по начин, по който искам", заяви наставникът Димитър Стойчев. Той уточни, че Вальо Станчев сам е поискал смяна, тъй като е бил със стомашно разстройство преди срещата, а Крумов е бил сменен заради нова контузия в глезена. "Това бе най-слабият ни мач. Нашите защитници извеждаха нападателите на съперника в чисти позиции. Логично головите положения на Спартак бяха повече, но въпреки че бяхме отпуснати и немобилизирани, можехме да изравним", каза наставникът на Марек Георги Димитров.
    Митко Стойчев:
    Георги Димитров:
  • Друго:Анастас Петров:„Става страшно, съдиите ни почнаха и този сезон"
    Анастас Петров:„Става страшно, съдиите ни почнаха и този сезон"
    В Спартак не можаха да се зарадват на победата над Марек заради отвратителното съдийство на Иван Добринов. "Щом това нарушение срещу мен не е дузпа, има ли смисъл повече да говорим. Става страшно. Съдиите ни почнаха и този сезон, но какво можем да направим. Вие, ако сте по-умни, дайте ни някакъв съвет", обърна се към медиите Анастас Петров. Заради получен пети жълт картон Георги Караканов ще бъде наказан за една среща и ще пропусне гостуването на Славия. Междувременно изпълнителният директор Петьо Дончев съобщи, че Иво Тренчев ще понесе вътрешна санкция за червения картон в дербито на Варна. Както е известно, защитникът е наказан за 6 мача от Дисциплинарната комисия. "Клубът също ще реагира, защото Тренчев е професионалист и няма право да си изпуска нервите и да подхожда така лекомислено", уточни Дончев.

20.09.2002

• Иво Тренчев наказан за 6 срещи
    Защитникът на Спартак (Вн) Иво Тренчев ще пропусне следващите 6 срещи, реши вчера Дисциплинарната комисия на БФС на извънредно заседание, свикано по повод ексцесиите на дербито в морската ни столица. Съотборникът му Николай Станчев пък бе санкциониран за 1 мач. "Гледахме видеозаписи от Черно море - Спартак, защото трябваше да се убедим в деянията на Тренчев и да проследим ситуациите, при които се стигна до двете фрактури. Установихме, че Тренчев е хвърлил топката "тъчообразно" към съдията и затова го санкционирахме с 6 мача и 3000 лева глоба. Направихме паралел между деянията на Тренчев и на Загорчич (Литекс) при гостуването на Славия, който си позволи да лисне шишето към съдията. Загорчич наказахме за две срещи, защото преценихме, че пръскането с вода е по-малко опасно", обявиха от ДК вчера, след като изслушаха показанията на представителя на Черно море Божил Колев, съдиите на двубоя, както и на делегата Борислав Александров. От Черно море нямаха претенции към футболисти на Спартак за тежките фрактури. Самият Александров уточнил, че не е описал в рапорта си счупения крак на Стефан Гошев и строшената ръка на нигериеца Баба, тъй като оформил доклада си, преди да изчака медицинските заключения за травмите на двамата. "Свикахме извънредното заседание, защото не може 18,5 процента от наличния състав в Черно море - Спартак (Вн) да излезе от строя, а нищо да не пише в рапортите", каза шефът на ДК Марио Примджанов. От ДК препратиха жалба на Спартак (Вн) към Съдийската и Спортно-техническата комисия. Тъжбата на Спартак (Вн) е срещу Живко Димитров за неотсъдена дузпа и ще се разглежда от СК днес от 14 часа. Най-вероятно арбитърът няма да понесе санкция, защото е получил висока оценка от делегата Александров.

15.09.2002

• ч.море - Спартак 2:1
    ---Стадион:"тича", 10000 зрители
    ---Голмайстори: Георги Илиев (1), Адалбберт Зафиров (52); Милен Георгиев (4), 2:1
    ---Съдия: Живко Димитров, помощници - РРумен Радев, Димитър Димитров, четвърти арбитър - Радан Мирянов (всички от Варна). Делегат на БФС - Борислав Александров
    ---Жълти картони: Илиев, Баба, Мирчев, Зафиров; Караканов, Мечечиев, В.Статнчев, Жеков, Дончев
    ---Червени картони: Иво Тренчев (78), ННиколай Станчев (80)
    --- "Спартак": Лукич, Мечечиев, Тренчевв, Жеков, Д.Дончев, Ан.Петров (60 Антунович), Караканов (86 Христов), М.Георгиев, Н.Станчев, В.Станчев, Крумов
    --- "ч.море": Здравков, Милошев, Гошев (23 Баба), Зафиров, Илиев, М.Петров, Михайлов, Темиле (52 Юруков), Букарев, Мирчев, Ем.Тодоров (76 Петев)
    ---Черно море спечели срещу Спартак с 2:1 в нервен и грозен мач. Двама от "моряците" напуснаха с тежки травми, като Гошев бе откаран в болница със счупен крак, а Баба - със счупена ръка. Спартаковци пък завършиха с девет дути, тъй като към края бяха изгонени Иво Тренчев и Николай Станчев. Съдията Живко Димитров опорочи дербито с неадекватни отсъждания. Още през първото полувреме той се престара с една дузина обратни фаулове в ущърб на Спартак и не им даваше да изнесат топката. Осем минути преди края пък Стефан Юруков вкара гол, но арбитърът прецени, че е фаулирал Лукич, ситуация, която бе твърде спорна. 1-15 минута Срещата започна бурно и динамично и Г. Илиев открива резултата. Три минути по-късно Спартак изравнява след комбинация по учебник между В. Станчев и Крумов, която е завършена по адекватен начин от Милен Георгиев. През тези минути Букарев и Тодоров опитват да тормозят защитата на съперника, а от Спартак напред е изнесен само Вальо Станчев. Зад него, но в центъра играе Крумов. 16-30 минута В 21-вата минута Анастас Петров тръгва на скорост, но Гошев го спира с бодичек. След удара между двамата Гошев е изнесен с носилка и откаран в болница със счупен крак. "Моряците" установяват лек териториален превес, а контрите на противника не се получават. 31-45 минута Реферът Живко Димитров свири няколко спорни фаула около наказателното поле на Спартак и натиква спартаклии в тяхната половина. След един от тях следва напрежение пред Лукич, който не излиза при центрирана топка и след като тя е отклонена с глава към гол-линията, Мечеджиев спасява сигурен гол. 46-60 минута В началото на второто полувреме Черно море установява натиск, като първо пропуска Мирчев, а след това негов съотборник цели напречната греда с глава. След сблъсък със съперник Баба също е откаран в болницата със счупена ръка. Вуцов вкарва трети нападател - Стефан Юруков. След центрирането от фаула най-добрият на терена Адалберт Зафиров насочва топката с крак в мрежата - 2:1. 61-75 минута Най-слабите 15 минути в двубоя, в които Черно море брани организирано своята крехка преднина. Димитър Стойчев реагира и на терена се появява трети нападател - дебютантът Саша Антонович. Малко след това се разиграва Темиле Омонигу, който развинтва Диян Дончев по левия фланг. 75-90 минути След фаул на Дончев съдията му показва жълт картон, нервите на Иво Тренчев не издържат, той хвърля топката по арбитъра и го удря между главата и рамото. Следва автоматически червен картон. Три минути по-късно за класически фаул срещу Омонигу Николай Станчев го последва. Макар и с по-малко хора, Спартак изиграва най-силните си 7 минути в дербито. Първо Вальо Станчев е свален в наказателното поле, но реферът преценява, че няма нарушение. След това шут на Антонович се отбива от петата на защитник.
    Митко Стойчев: Наставникът на Спартак Димитър Стойчев отказа да се яви на пресконференцията. На път за автобуса той само уточни: "Това не е футбол, а корида. Ние ги надиграхме, но Вуцови да вземат да си направят свое първенство. Играл съм при подобни условия, когато бях наставник на Нефтохимик, а Вуцов - на Спартак (Плевен). Готов съм за едно интервю, за да ви кажа истината за българския футбол."
    в.вуцов: Много тежък мач, какъвто и очаквах, лош терен ....бла-бла-бла...!
  • Други:
    Вбесен напусна стадиона капитанът на Спартак Валентин Станчев. Той имаше претенция, че малко преди края съдията е подминал дузпа срещу него. "Свалиха ме в наказателното поле, но реферът си затрая. Футболът умира с това съдийство", каза Станчев. Нападателят отказа да коментира упреците на Вили Вуцов към него, тъй като било под достойнството му. "Само ще ви кажа, че е далеч от истината и манипулира общественото мнение", допълни Вальо.
    Според Милен Христов съдията е подминал и дузпа при фаул срещу Милен Георгиев.
    Саша Антонович пък съжаляваше, че изпуснал да изравни. "Виждах топката вътре, но тя отскочи от петата на защитник", заяви Саша.
    Николай Станчев не оспори втория си жълт картон, но призна, че първият е измислен. "Съдията накъса играта и не ни даваше да изнесем топката. Какво повече да говорим", каза 35-годишният ветеран.
    Георги Караканов определи съдийството като 70 на 30 в полза на Черно море. "Признавам, че не играхме силно, но реферът от самото начало ни набута в наказателното поле с измислени фаулове. Гледаше само как да накъса играта и да покаже жълт картон на някой от нас и после да го изгони. При това положение и на Милан щеше да му е трудно да стигне до позитивен резултат", бе коментарът на Караканов.
    Помощник-треньорът Георги Мирчев пък бе изненадан от свирката на бившия си съотборник Живко Димитров. "Познавам го като човек отдавна и просто не мога да повярвам, че това беше той", каза Мирчев.
    Дежурният делегат Борислав Александров отказа мнение за съдийството пред медиите. "Аз съм длъжностно лице и нямам право да давам оценки", измъкна се Александров. Същото направи и членът на Съдийската комисия Димо Стоев. След това обаче Александров призна пред Димитър Момиров: "Не може така - още в първата минута, подминат картон за влизане срещу Валентин Станчев. След това спестени още три картона." Момиров уточни, че го е срам, че е бил съдия. "Нямаше едно вярно отсъждане на рефера. Сами преценете кой отбор трябва да се чувства ощетен. Асистентът също беше смешен", каза Момиров.