Novini i komentari - august'2002!

31.08.2002

• Спартак - Черноморец 3:0
    ---Стадион:"Спартак", 4000 зрители
    ---Голмайстори: 1:0 Георги Караканов (55), 2:0 Николай Станчев (48), Вальо Станчев (60)
    ---Съдия: Ангел Ангелов
    ---Жълти картони:: : Н. Станчев, Каракаанов, Михайлов; Костадинов
    --- "Спартак": Колев, Жеков, Тренчев, ССт.Дончев, Мечечиев (30 Михайлов), Караканов, Петров (67 Русинов), Н. Станчев, Крумов, В. Станчев, М. Георгиев (79 Абдул)
    --- "Черноморец": Попов, Панов, Кюмюрджиев (59 Ив. Георгиев), Тодоров, Жечев, Костадинов, Джамбазов, Трайков, Ангелов, Иваников (69 Дончев), Метушев (63 Мартинов)
    ---Прогнозата на "шейха" Митко Трендафилов в нашия вестник се оказа съвсем точна в цифрово изражение, а и като аргументи: "Спартак" е класа над бургазлии, на които не бе позволено да покажат хъса си, гарантирал победата им срещу "Нафтекс". Варненци тръгнаха като валяк и Георги Караканов ефектно заби топката от двадесетина метра в горния ъгъл - 1:0 още в петата минута! Халфът почти повтори упражнението, но този път топката отиде в ръцете на Попов. Последва леко разхлабване на примката, черноморци успяха да поиграят с топката, но далеч от вратата на Краси Колев. Наско Петров и Вальо Станчев ги предупредиха да не се оголват: с глава насочиха топката заплашително, Попов с нокти отклони кълбото, засечено от Вальо в паяжината! В края на полувремето Кюмюрджиев изпревари бранителите и отблизо с глава насочи остро топката в ръцете на Колев! Тоталното беззъбие на "акулите" явно изнерви "дресьора" им Ивайло Дражев и през почивката президентът запраши с мощния си джип за Бургас! Предчувствието на президента се оправда: три минути след паузата Ники Станчев мощно изстреля топката от фал и тя опъна бургаското серкме - 2:0. И този гол падна съвсем навреме, за да нямат притеснения и двата отбора, че изходът може да бъде друг. Иво Тренчев с глава тресна топката в гредата, тя падна във вратарското поле и Вальо Станчев най-после наруши головата си диета - 3:0. Истинската битка стихна, без да се е разгоряла сериозно. "Спартак" знаеше как, а и беше сигурен, че ще си оплете кошницата, "Черноморец" пърхаше безидейно, имитирайки професионализъм, но повече от ясно е, че отборът е под средната черта в класацията на шампионата. Пламен Крумов оправда неубедителното си участие в мача така: "Аз, Наско и Ники се разписахме, днеска - и Вальо, ред е на Милен Георгиев, след него пак е моят ред!"
  • Треньорите:
    Митко Стойчев: Трябва повече да разиграваме топката Доволен съм от резултата, а от играта в определени периоди. Трябва поне в 70 процента от времето да поддържаме ниво, а ние успяваме около 60. Доволен съм от старанието на всички момчета. Познавам добре противника, бяхме го разузнали достатъчно. Не можем да играем преса през цялото време, нужно е повече да разиграваме. Новодошлият Данчо Терзиев ще трябва да се бори за титулярно място. Сърбите не са станали по-добри и е нормално да изчакат. Като чужденци, за да играят, трябва да са по-силни от нашите играчи. Повече нама да вземем никой.
    Иван Цветанов: Отборът лесно се предава на чужд терен Загубихме, защото играхме по-слабо от "Спартак". Мнoго повлияха головете в началото и на двете полувремена. Домакините бяха по-мотивираният отбор и заслужено победиха. Проблемът е в манталитета на моите футболисти. След добри игри у дома следва провал навън. Много по-различно играхме срещу "Нафтекс". Моята цел е да се наредим между шесто и осмо място в класирането. Ще се стремим да вземаме точки и на чужд терен. Отборът този сезон е по-добър от миналите години. Варненецът Иван Мартинов има бъдеще, дано заиграе и в по-добър отбор от "Черноморец".
  • Любопитки около мача
    Десет лева струваха двата шева на главата на Георги Мечечиев, направени в окръжна болница. Защитникът и Марио Метушев атакуваха топката в 28-ата минута, но пукната се оказа само главата на спартаковеца. Мечечиев изгледа мача от централната трибуна в компанията на съпругата си, която нежно опипа раната.
    Един от нас, Неделчо Михайлов, не пропусна и този мач на любимия си "Спартак". Във vip-ложата водещият на BGшоу по MSAT компетентно обясняваше на Жиката Господинов някои тънкости в играта.
    Тодор Стойков дойде от София специално за мача. Върл фен на "Спартак", той е бил и в Добрич: "Играхме много силно! Смачкахме ги! Трябваше да бием 8:0!" Асът в баскетбола ни отсега съжалява, че ще пропусне варненското дерби заради участие в международен турнир.
    На трибуната бе и бившият централен нападател на "Спартак" Петко Петков, футболист от времето на Илия Кирчев и Чоко Николов. Той вкара гола на ЦСКА за единствената досега победа на "соколите" в Борисовата градина. Столичанинът е съпруг на загиналата при самолетна катастрофа гимнастичка Румяна Стефанова. Всяко лято Петко с месеци гостува на тъща си във Варна.
    Масажистът на "акулите", свършил си работата на терена, енергично хукна към скамейката на "Спартак", подминавайки своята! Подвиквания от публиката го върнаха при гостите. Мъжагата повтори номера на съгражданина си Милен Георгиев от мача с "Локо": тогава "соколът" се запъти към резервите на пловдивчани! Буразлии май са нещо замаяни на варненски терен...

---Жълти картони:: Жеков, Караканов, Хрристов, Филатов
    ---"Добруджа": Стоянов, Кръстев, Филатоов, Г.Георгиев (58 Христов), Филипов, Андреев, Кючуков, Кискинов (67 Тодоров), Йованович, Киров, Колев
    ---"Спартак": Арнаудов, Тренчев, Н.Станчев (58 Ценов), В.Станчев, Караканов, Жеков, Петров, Георгиев (76 Христов), Мечечиев(84 Съсански), Ст.Дончев, Крумов
    ---Първата победа на "Спартак" в новото първенство дойде неочаквано лесно, след като домакините не успяха да окажат никаква съпротива срещу чувствително по-силния тим. Спартаковци спазиха обещанието си да играят само за победа и се хвърлиха в атака от първата минута. Капитанът Вальо Станчев още в 10-ата мин можеше да открие, но ударът му с глава мина край гредата. Четири минути по-късно "соколите" получиха право на пряк свободен удар. При заученото положение откъсналият се от стената Крумов бе съборен от Филатов и отсъдената дузпа бе превърната в гол от Ники Станчев. Още в ответната атака домакините можеха да изравнят - Гергиев проби отляво, пусна на Киров, чийто удар бе умело париран от Арнаудов. На два пъти Крумов пропусна да се разпише от много удобни позиции. Първият му удар бе над вратата, а минути след това комбинация между Вальо и Ники Станчеви го изведе сам в малкия пеналт, но крилото непростимо пусна топката край гредата. Пет минути преди почивката Ан. Петров получи топката пред наказателното поле, литна пазача си и с левия крак с прецизен удар намери горния ъгъл за 0:2. С два пропуска се отличи и спартаковецът Милен Гергиев. В началото на втората част поредната грешка в защитата на домакините му подари топката, но той стреля слабо от 5 - 6 метра. При една от редките атаки на "Добруджа" центрирана топка се удари в ръката на Тренчев и съдията показа бялата точка. Кючуков не сбърка - 1:2. Импулсът в играта на домакините бе само шест минути, защото Ан. Петров повтори упражнението от първото полувреме. След диагонален пас от Дончев той спря топката в наказателното поле и я забоде неспасяемо под сглобката. Най-опасното положение за домакините създаде Кискинов, но ударът му с глава от около пет метра бе брилянтно париран от Арнаудов. В последните минути добруджанци напълно свалиха гарда и само шансът ги спаси от унизително количество голове. Бързакът Крумов открадна върната към вратаря топка, но ударът му бе избит от застаналия на голлинията Кръстев, а в последната минута Вальо Станчев остави автографа си на гредата за спомен на домакините от първата им загуба за 40 години от "соколите"!
    Димитър Стойчев: Вече трети мач показваме добра форма и създаваме много положения. Днес вкарахме три, а можехме поне пет. Доволен съм от всички. Ако продължаваме да играем така, ще печелим. Независимо срещу кого играеш, трябва да се раздаваш 90 мин. Нямам обяснение за пропуските.
    Едуард Ераносян: Неприятно е и за мен, и за играчите, и за ръководството, че загубихме. Жалко, че играхме по този начин. Очаквах да вземем точки. Допуснахме грешки, които никога не сме правили, никога не сме играли по този начин. Може би и ранният гол вдърви моите момчета.
  • Казано след мача
    Милен Георгиев: Пълно наше превъзходство. Радвам се, че най-после се отпушихме. Моите пропуски си ги обяснявам с това, че не съм в оптимална форма. Не тренирах една седмица и се чувствам 70 процента готов. Но за това сме много в отбора, ако не аз, то Вальо, Анастас, Пламен ще вкарват. В един мач един е по-добър, в друг - останалите.
    Пламен Крумов: Добре играхме, вкарахме три гола, а можеше много повече. "Добруджа" с нищо не можа да ни затрудни, бяхме много по-силни от тях. Трябва да продължим по същия начин.
    Вальо Станчев: Мачът бе продължение на добрите игри в първите два кръга. Знаехме, че най-накрая каръкът ще спре и ще започнем да бележим. Радостно е, че създаваме много положения. Дори и да не вкарам, се вижда, че другите момчета са на висота и умеят да бележат. Трябва да продължим възходящия ход. Този път нямаше грешки в защитата и това много ни помогна

22.08.2002

• Ишков представи вратаря Лукич и нов шеф в отбора
    Президентът на Спартак Николай Ишков представи вчера две нови лица в отбора си. На специална пресконференция босът запозна медиите с вратаря Ненад Лукич и новия изпълнителен дирекор Петър Дончев. Сърбинът подписа със варненци договор за година с опция за продължаване с още една. Дончев пък е един от седемте членове на новия управителен съвет на клуба. Той е познат на футболните хора като президент на Славия от сезона 1993/94 година, има и спортно образование - специалност "Футбол". Освен него, в екипа са още Николай Ишков, Иван Славов, представителя на "Транскард" Христо Георгиев, адвокатът Тони Кръстев, режисьорът Рангел Вълчанов и главният редактор на списание "Сега" Валери Запрянов. Ишков не скри и задоволството си от трансфера на сърбина. "Радвам се, че след едномесечни преговори с Ненад, най-после успяхме да се договорим, така че и двете страни да са задоволени. Вярвам, че Лукич ще помогне на тима ни с рутината, опита и популярността, които има. Лошото е, че няма да успеем да го картотекираме за мача с Добруджа, но се надяваме да го уредим за домакинството ни на Черноморец другата седмица. Все пак, той е чуждестранен футболист и малко по-бавно се оформят документите за работна виза. Те вече са дадени в БФС и чакаме отговора оттам", каза Ишков. Сърбинът е бил уреден с квартира още в първия ден на пристигането си в морската столица. Ръководството на "соколите" няма да бърза да подава документи за българско гражданство на 33-годишния страж. "Първо трябва да натурализираме Абдул Адекунле, но още не сме решили какво да е българското му име - Снежко или друго", пошегува се дипломираният кукловод. След като Лукич прекрати договорните си отношения с ЦСКА, е поддържал форма с бившия си клуб Обилич, както и в сръбската вратарска школа на Томас Савич. Той се включи още вчера в тренировките на новите си съотборници. Сърбинът е седмият чужденец в отбора на "соколите".

17.08.2002

• Спартак - Локомотив Пловдив 0:1
    ---Голмайстори: Мартин Камбуров (75) ---Съдия: Валери Петровски
    ---Жълти картони:: Михайлов, Христов, ССавич, В.Станчев; Траянов, Стойнев, Георгиев
    ---"Локомотив": В.Камбуров, Р.Петров, ГГ.Петров, Пасков, Дянков, Траянов, Ат.Георгиев (81 Тунчев), Павлов, Серафимовски (52 М.Камбуров), Стойнев, Джайеоба (58 Атанасов)
    ---"Спартак":Колев, Михайлов, Тренчев, Савич, Жеков, Н.Станчев, Кризманич (46 Караканов), Христов (46 Петров), Крумов, В.Станчев, Георгиев
    ---След добрата игра на "соколите" срещу ЦСКА и загубата на "Локомотив" от "Нафтекс" очакванията за успех на варненци бяха съвсем логични. Началото на срещата ги потвърди: домакините тръгнаха остро и масирано, търсеха гола още в първите минути. Пловдивчани приеха ролята на бранещи се, групираха се в половината си и не дадоха пространства на бързия Крумов, на Вальо Станчев и Милен Георгиев. Отборът на Херо залагаше и на контрите със Стойнев и Джейеоба. Тъмнокожият нападател пруспусна и най-добрата възможност в 12-та минута, когато нахлу в опразнената от Жеков и Савич зона, остана сам срещу Колев, стреля под него, но в аут - почти копие на гола на Брито на "Армията"! Македонецът Серафимовски отправи два небезопасни удара, последва снарядът на Крумов: крилото шутира страховито от около 30 метра над гредата! В края на полувремето, след няколко разбърквания пред Камбуров, Вальо излезе на удобна позиция, малко под ъгъл, но не намери вратата. Превъзходството на "соколите" дойде с направените смени, Петров и Караканов задействаха значително по-точно и агресивно, пред полето но Камбуров се завихриха половин дузина голови надежди, но пропуските на баш голаджиите бяха наистина невероятни! В 47-ма мин Крумов неудържимо стигна до вратарското поле, но стреля в тялото на плонжиралия Васко Камбуров! После от линията на полето шутира остро на сантиметри над гредата. Бързакът даде шанс и на Милен Георгиев, като му поднесе топката на десетина метра пред рамката, но бургазлията улучи дирека! Домакините бяха наказани според познатата максима: при пряк свободен удар, изпълнен от резервата Пламен Камбуров (бивш играч на плевенския "Спартак"), топката се отклони от стената, излъга Краси Колев и - 0:1! Гостите бяха натикани в наказателното поле, Анастас Петров стреля над вратата, а в самия край на срещата Вальо направи пропуск, какъвто и той сигурно не си спомня: от 4 - 5 метра обяви за герой на битката отлично реагиралия Васко Камбуров! Шансът не беше със спартаковци, но отсъстваше и головото умение

12.08.2002

• Диян Дончев: Напускам "Спартак" при всички случаи!
    Рожбата на варненската школа отново търси друг отбор, този път е огорчен от отношението на треньора Димитър Стойчев. "Нямам нищо против него, дори сме в най-добри отношения, но няма да бъда резерва - категоричен е Диян Дончев. - Със Стойчев се познаваме още като ме искаше в "Нафтекс" и сега не сме си казали лоша дума, но виждам, че няма да разчита на мен. Това си е негово право, не го упреквам, мое право е пък да си потърся отбор, където ще играя." Дидо Дончев твърди, че е в най-добри отношения и с президента Николай Ишков, с всички състезатели, но е категоричен: "Повече за "Спартак" няма да играя! По тази причина отказах да вляза като резерва срещу ЦСКА, така мога да играя в други отбори още през новия шампионат. Имам контакти с "Марек" и "Локомотив" (София). С най-голямо желание бих играл и за "Черно море", защото съм си варненец и не ми се ходи по други места. Ако имам възможност да изляза срещу "Спартак" в дербито..." Вили Вуцов е научил за намеренията на Диян Дончев, но заяви, че селекцията вече е приключила и няма намерение да разширява и без това многобройната група.

10.08.2002

• Цска - Спартак 3:1
    ---Голмайстори: 1:0 Гъргоров (20 дузпа))), 2:0 Брито (34), 2:1 Крумов (41), 3:1 Димитров (61)
    ---Съдия Кънчо Димитров. Жълти картони::: Жеков, Георгиев
    ---ЦСКА: Ст.Колев, Антонов, Гай, Карлоссс, Томаш, Янчев, Шакири (83 Златинов), Димитров, Брито, Мукаси (81 Деянов), Гъргоров
    ---"Спартак": Кр. Колев, Мечечиев, Жеков, Ст. Дончев (58 Савич), М. Христов, Джурич, Караканов, Ан. Петров (56 Абдул), Н. Станчев (70 Русинов), М. Георгиев, Крумов
    ---След проливния дъжд футболистите бяха поставени на изпитание от мекия и хлъзкав терен. За тяхна чест, те се справиха с непривичните условия и направиха приятен спектакъл. Приносът на варненци бе, че не се окопаха в половината си, а тръгнаха със самочувствие, открито и затрудниха максимално домакините. Първата опасност дойде след удар с глава на Милен Георгиев, но топката отиде в ръцете на Стоян Колев. Атаките се редуваха към двете врати, както и пропуските, но "соколите" направиха фаталните. И то в средата на защитата си, където Велизар Димитров, получил отличен пас от непокрития Брито, нахлу на скорост и предизвика дузпата срещу Краси Колев. Техничният Емил Гъргоров (Бадема) не сгреши - 1:0. Но отново далечно подаване намери оголен тила на варненци, Стефан Дончев пак изпусна Брито и португалецът технично пусна топката под закъснелия с излизането Колев - 2:0. Преди това варненци позволиха дори Бадема да стреля с глава, намерен отново от Брито. А Гай непростимо от същата позиция изпрати топката над вратата. Спартаковци имаха малшанса ударът на Милен Георгиев да срещне дирека! Цесекарите с мъка се справяха с бързия и повратлив Пламен Крумов, който все пак се измъкна от бранителите при двойно подаване с Милен и технично прехвърли вратаря - 2:1. Голът падна навреме, в края на полувремето и при подем в играта на домакините, така шансовете на варненци бяха запазени и за втората част. Но отбраната пак действаше разсеяно и още в първата минута Мукаси едва не заби трети гол с пореден пас на Брито, но Мечечиев изби топката. Караканов пък трябваше да благодари на Краси Колев, че предотврати автогол. В 53-ата мин Тодор Янчев сгреши и Пламен Крумов излезе на същата позиция, както при гола си, но този път Стоян Колев отклони топката! Бързакът още веднъж проби в наказателното поле при опит за изкуствена засада на домакините и хубав пас на Абдул, но не намери вратата. Така се размина с хеттрика, а отборът му - с драгоценна точка, която заслужаваше.
  • Димитър Стойчев: Защитата ни допусна груби грешки!
    Вчера преди обяд "соколите" правиха възстановителни процедури след мача с ЦСКА. На стадиона бе и треньорът им Димитър Стойчев.
    - Митко, стояхте добре, създадохте досттта голови възможности, а загубихте категорично...
    - Така е и още ме е яд. Първите два гола станаха след пасове от 50 - 60 метра, които защитата ни проспа! Но така е, след като Саид Ибраимов се върна в "Нафтекс" и трябваше да правя нова отбрана в последната минута. Неочаквано слабо се представи Стефан Дончев, в неговата зона Брито направи много пробиви, подаде за първия гол, вкара втория.
    - Разбирам, че от другите звена си доволен?
    - Да, като изключим бранителите, останалите се представиха добре и дори можехме да вземем точка, ако Пламен Крумов беше реализирал двете стопроцентови положения. Добре разигравахме топката, направихме хубави контраатаки, в по-голямата част от мача бяхме равностойни на домакините. Ще вървим в тази посока.
    - Видя ли някаква промяна в играта на ЦСКА?
    - Преди мача говорих със Стойчо Младенов, каза, че има 13 - 14 нови футболисти, не е лесно да се обиграят за месец време. ЦСКА сега играе по-бързо, има повече идеи и млади таланти като Брито, Гъргоров, Велизар Димитров.
    - Беше на срещата "Локомотив" - "Нафтекс", как видя отбора на Херо, който ти гостува в събота?
    - Започна добре, изпусна една голова възможност и "Нафтекс" изравни играта. Гостите действаха по-прибрано, осигуриха си пространства за контраатаки и биха заслужено. Ще ни бъде много трудно в събота, очаквам максимална мобилизация от гостите, но не смятнам, че ние сме по-слаби. Напротив, нашият мач с ЦСКА беше доста по-добър от срещата в Пловдив.
    - А и Вальо Станчев се завръща след наказанието...
    - Отминаха и болките от контузията му. Надявам се напълно да се възстанови и Златин Михайлов. А във вторник чакам да дойде от "Левски" Иво Тренчев.

09.08.2002

• "Спартак" има нов спонсор, взема Иво Тренчев
    Президентът на "соколите" Николай Ишков и изпълнителният директор по търговските въпроси на "Транс кард" Александър Манолев вчера подписаха договор, с който новата компания за кредитни карти става генерален рекламен спонсор за една година на варненския клуб. Манолев обясни, че "Транс кард" предлага "първата реална кредитна карта за България, с която могат да се заплащат стоки и услуги без пари в брой" и че лимитът на картите е от 500 до 5000 лева."Получаваме доста стабилна сума - твърди Николай Ишков. - В новото футболно първенство трезво преценяваме, че имаме 13 - 14 нови футболисти и нов треньор. Искаме "Спартак" да има облик, с който да се съобразяват, и да радваме нашата публика с играта си. Целта ни е класиране в първата половина на таблицата и евентуално да атакуваме турнирите "Интертото" и УЕФА. Ще имаме нови имена. Саид Ибраимов тренира с нас два месеца, но направи завой и се завърна в "Нафтекс". В понеделник идва от "Левски" Иво Тренчев и той ще играе още във втория кръг. Пазарът е отворен до 31 август и може да привлечем още едно-две нови имена, но и на този етап имаме достатъчно футболисти. Всички са картотекирани с изключение на Илия Сасански, от македонската федерация твърдят, че са изпратили картата му в БФС още преди 4 - 5 дни. Ако това е наистина така, този път ще се разправяме сериозно с нашите "приятели" от международния отдел"!. За утрешния мач с ЦСКА от 20,30 часа на стадион "Българска армия" (предава се от БНТ!), Николай Ишков бе лаконичен: "Както казват французите - на война като на война." Варненци ще излязат с екипи на "Асикс" с лого на своя нов генерален спонсор "Транс кард".

09.08.2002

• Порточанов си върна Ибраимов в Нафтекс
    "Не би трябвало в последния момент да си го прибира", сподели Ишков, "соколите" вземат нов защитник още днес Саид Ибраимов от вчера отново е футболист на Нафтекс, стана ясно вчера. Христо Порточанов е решил в последния момент да си върне бранителя, въпреки че го беше дал под наем в Спартак до Нова година. Президентът на варненци Николай Ишков потвърди новината пред "Позвънете Новини". "Ибраимов е собственост на бургазлии и те имат право да си го вземат, когато си поискат. Друг е въпросът обаче, че постъпката на Порточанов не е коректна. Просто не трябваше да ни съобщава, че си прибира защитника в последния момент. Та той почти цяло лято е тренирал в нашия тим, треньорът е съобразил схемата си с него, дори го представихме официално пред нашите фенове", заяви Ишков. Според уговорката на двата клуба Саид бе преотстъпен до Нова година. Той изигра няколко контроли в състава на "соколите". Наставникът Димитър Стойчев разчиташе на него като на един от основните му състезатели за новия сезон. Той дори бе включен в проекто-титулярния сътав за гостуването на ЦСКА на двустранната игра в сряда. Както е известно, дълго време президентът на "нафтата" Христо Порточанов бавеше бележката, която дава право на Ибраимов да играе в Спартак. По този начин мустакатия бос за пореден път се опитваше да всява скандали в родния футбол, като накрая си прибра бранителят обратно в Бургас. Очаква се още днес Ибраимов да излезе в титулярния състав на бургазлии в гостуването им на Локомотив в Пловдив. Междувременно, Николай Ишков веднага успокои феновете на "соколите" с новината, че преговаря с друг класен защитник. "Почти съм готов с привличането на заместник на Саид Ибраимов. Той е от елитен отбор от родното ни първенство. Ще обявя неговото име обаче когато привличането му стане сигурно. Най-вероятно това ще се случи още утре (б.р. днес)", сподели дипломираният в НАТФИЗ кукловод. Според запознати, набелязаният футболист е Иво Тренчев, който остана извън плановете на старши треньора на Левски Славолюб Муслин.

07.08.2002

• Ишков нахлу с мотор на стадиона
    Страхотно шоу беляза официалното представяне на Спартак пред феновете му. Шест менекенки бяха облечени в новите екипи на тима за сезон 2002/03, а самите те бяха качени на страхотните мотори на няколко рокери, които направиха една обиколка на стадиона. Водещ на шоуто бе Димитър Увалиев, а моторите гониха вятъра под звуците на АC/DC. Футболистите излизаха един по един като първо се появиха играчите, изнесли двубоите през миналия сезон, а след това и 15-те нови попълнения. След като и наставникът Димитър Стойчев заедно с екипа си, съставен от Георги Мирчев и треньорът на вратарите Костадин Костадинов излезе под бурните аплодисменти на няколкостотинте фенове, дойде ред и на президента на "соколите" Николай Ишков. Той също бе изведен на страхотен мотор, заедно с мъничкия си син. Капитанът Валентин Станчев призова феновете за подкрепа през новия сезон, Стойчев също не пропусна да каже няколко думи пред новата за него публика, а Ишков и синът му бяха лаконични - "само Спартак". Тимът представи и новите си екипи, на които е изписано името на един от спонсорите "Транскард". Шортите ще са в тъмносиньо, а екипите са светлосини с ръкави също в тъмносиньо. Последва лека разгрявка на играчите пред публиката, която продължаваше с бурните си овации. Накрая Стойчев раздели футболистите си на два отбора и те направиха едночасова двустранна игра. Спартак - сезон 2002/03: вратари - Красимир Колев, Георги Арнаудов, Генко Славов; защитници: Николай Станчев, Диян Дончев, Стефан Дончев, Деян Джурич, Саид Ибраимов, Илия Съсански, Дарко Савич, Сеад Горан, Златин Михайлов; халфове и нападатели: Георги Мечечиев, Георги Караканов, Абдул Адекунле, Станислав Жеков, Милен Христов, Марин Ценов, Окан Хасан, Иван Кризманич, Диян Генчев, Пламен Русинов, Мартин Керчев, Пламен Крумов, Анастас Петров, Саша Антунович, Милен Георгиев, Валентин Станчев

06.08.2002

• Денонощен ремонт на стадиона
    Денонощен ремонт на стадиона на Спартак разпореди президентът на клуба Николай Ишков. До този момент само един сектор е с монтирани седалки, но всичко ще бъде завършено до началото на първенството. Поради тази причина “соколите” тренират на стадиона в курортния комплекс Албена. За днешното официално представяне пред феновете обаче ръководителят на ремонтните дейности направи изключение и церемонията ще се проведе там. Спартак не успя да договори съперник и представянето ще протече с двустранна игра. Началото е обявено за 18 часа. В заниманието се очаква да се включи и опорният халф Георги Караканов, който тренираше на облекчен режим в последните дни. Ако контузията му е отшумяла, той ще бъде включен в групата за гостуването на ЦСКА.

/7 dni sport/

02.08.2002

• Нафтекс унизен 1:3 от Спартак (Вн) при представянето си
    "Соколите" уредиха 6-часово заседание на "башшейховете"
    "Смачкаха ни!" - е лаконичният коментар на голаджията Пламен Тимнев
    "Нафтекс" - "Спартак" 1:3
    ---0:1 М.Христов (15), 1:1 Сакалиев (2000), 3:1 Пламен Крумов (53,76)
    ---Съдия Валентин Пеев. Жълти картони: Ташев; Ибраимов
    ---Ст."Нефтохимик", 5000 зрители
    ---"Нафтекс": Господинов, Христов, Бранннимиров, Кръстев, Пенев, Киселичков, Тодоров, Вицекнез, Тимнев, Трендафилов, Сакалиев (Шулев, Вълков, Лазаров, Ташев, Митрев, Косев, Спасов, Марков)
    ---"Спартак": Колев, Д. Дончев, Савич, Жеков, Съсанскси, М. Христов, Ценов, Русинов, Абдула, В. Станчев (25 Крумов) и Антонович (след почивката - Арнаудов, Ст. Дончев, Ибраимов, Джурич, Мечеджиев, Кризманич, Н. Станчев, Керчев, Ат. Петров, М. Георгиев)

---Митко Стойчев отново изпробва два съъъстава и развали празника на домакините, които събраха 5000 зрители за представянето на отбора. Специалната програма с участието на Георги Христов веднага бе забравена и вчера клубните шефове на "Нафтекс" проведоха 6-часово заседание. Тревогата им бе и от хаоса в играта срещу варненци, и от яловите контроли в чужбина. Ръководството отрече обявените в медиите намерения за замяната на треньорите Неделче Метушев и Зратко Янков (Фара) с напусналия "Марек" Димитър Алексиев. Мачът беше и своеобразен реванш на уволнения доскорошен треньор на бургазлии Димитър Стойчев. "Смачкаха ни"! - това пък е лаконичният коментар на Пламен Тимнево, който вчера бе на "Тича", за да гледа родния си отбор. Резултата откри бившият "шейх" Христов, който получи къс пас в наказателното поле и технично прехвърли Господинов - 1:0. След подаване на Вицекнез Сакалиев наказа неуверената намеса на защитата - 1:1. При подобна ситуация Крумов изпрати топката зад Шулев - 1:2. Още по-груба беше грешката на бившия "сокол" Мишо Лазаров, който така върна топката с глава към вратаря, че той се размина с нея и Крумов я получи сам пред голлинията - 1:3. През първата част играта бе сравнително равностойна, варненци съвсем не действаха плахо и прибрано, напротив, те по-добре разиграваха топката, техните атаки бяхя по-остри и по-смислени. И двата тима пропуснаха добри голови възможности. След почивката превъзходството на спартаковци бе категорично и то дойде от много подвижната и конструктивна халфова линия. "Спартак" се наложи в средата на терена, където "Нефтекс" има най-силни изпълнители. Много активни бяха Ники Станчев, Петров, Кризманич, Керчев, нападателите Крумов и Милен Георгиев разпиляваха с бързина и техника изнемогващата защита на домакините. Контролата показа, че варненци имат достатъчно възможности да взривят бомбичка в Борисовата градина и че бургазлии, в това състояние, отново са далеч от исканите от тях медали.